Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir

Sosyal Medya Danışmanlığı, günümüz yeni medya (Dijital Medya) dünyasında önemli bir yer almaktadır. 2020 yılında sosyal medyanın kitleler üzerindeki etkisini daha da arttıracağı bir gerçektir. Kurumsal sosyal medya stratejileriyle dijital etkileşim kanallarının pazarlamaya entegrasyonu sağlanarak marka ile hedef kitle arasındaki iletişiminin arttırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?
Kurum ya da kişilerin sosyal medya hesaplarının dijital kaynakların (tasarım, etkileşim, reklam) kullanımının ve hedef kitleye en doğru yöntem ve dille ulaşım yöntemlerinintesbiti ve yönetimi için sağlanan üst düzey bilgi ve fikir aktarımı için yapılan hizmetlerin bütünüdür.

Nasıl geleneksel medyada genel yayın yönetmeni ve onun altında çalışan haber, spor, kültür, magazin gibi başlıklarda da yönetmenlere ve reklam ile ilgili işlerde de reklam departmanı yöneticisi, reklam pazarlama yöneticileri görev almaktaysa, dijital medya mecralarında da kurumların doğru pozisyonlarda yer alıp yol alabilmeleri için sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak, kurumsal organizasyonlarında da sosyal medya birimi oluşturma zorunluluğunu getirmiştir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ajansı, dijital yeni medya mecralarını ve bu platformlardaki güncellemeleri, gelişmeleri takip etmekle yükümlü olduklarından sahip oldukları bilgi birikimi ile, hizmeti alan kurumların büyük bir yükünü üstlenmiş olurlar.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti Almak Gerekli midir?
Bu günlerde çocuklar birer dahi olmalı. Sosyal medyada profillerini ne kadar kolayca yönetiyorlar, değil mi?

Fakat, sosyal medyada bir kurumun, markanın, varlığını yönetmesi, kurum profilini sağlıklı sunabilmenin ve yöntemlerin kurgulanması, çok yönlü düşünülerek strateji oluşturulması, uygun planlama yapılması için; Yani, söz iş konusuna gelince farklı sosyal medya platformlarını ustalık ile kullanıp yönetebilen bir danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyması profesyonel yaklaşım duruşudur.

İşletmelerin, dijital ve sosyal medya mecralarında tanıtım, sunumun, stratejinin çok düzgün hazırlanmış olduğundan emin olmaları gerekir. Bu nedenle sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak işin uzmanları ile çalışmak esastır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Görevleri Nelerdir?
Sosyal medya danışmanları, sosyal medyanın tüm sorunlarını ve çözümlerini ele alma konusunda uzmandırlar. Böylece, işinizi, markanızı, ürününüzü, sosyal medyada konumlandırmadan önce, bilmeniz gereken tüm gerekli detayların planlamasını sunacaktır.

Sosyal medya danışmanı, şirketinizin sosyal medya varlıklarını geliştirmek için sosyal medya mimarisi oluşturur. Pazarlama ve sosyal medya yönetimi becerilerini kullanırken, müşteriler ile etkileşim dahil olmak üzere, markaya teşvik sağlayıcı interaktif, ilgi çekici, yüksek geri dönüş odaklı sosyal medya kampanyaları oluşturulmasında kurumun satış, pazarlama ekibi üyeleri ile koordineli çalışır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ajansı Neler Yapmalıdır?

Kurumsal sosyal medya politikaları ve yol haritalarını belirlemek
Markaların, firmaların ürün ve hizmetlerinin sosyal medya üzerindeki varlığını sağlamak ve yönetimini yapmak
Dijital pazarlama ve dijital reklam araçları ile birlikte sosyal medyada müşteri ilişkilerini yönetmek ve moderasyon (yazılı sözlü iletişim) yaparak ,marka için tespit edilen stratejiler ile sağlıklı etkileşimin kurulması
Markanın bilinirliğini artırmak ya da yeni bir markanın lansman ve tanımını yapmak ve markalaşma trendini takip ederek kitleye duyurular ile etkileşim için hedeflere uygun nitelik ve nicelikte takipçiye ulaşmak

Sosyal Medya Danışmanının Sorumlulukları Nelerdir?
Kurumun ilgili birimleri ve yönetimi ile birlikte koordinasyon sağlamak. Sosyal medya ile ilgili eğitim vermek.
Sosyal medya faaliyetlerinden maksimum yararlanabilecek farklı taktik yöntemleri belirlemek.
Sosyal medya trendlerini ve trend değişikliklerini izlemek.
Etkili çevrim içi pazarlama stratejileri oluşturmak için sosyal medya araçlarını ve sosyal medya pazarlama bilgisini uygun şekilde kullanmak. 
Sektördeki en iyi uygulamaları değerlendirmek ve bunları müşterilerin yararına uygulamak.
Sosyal medya faaliyetlerinin aylık performansını incelemek, eksiklikleri analiz etmek, iyileştirme önerileri sunmak.
Müşteriye ulaşmada ve etkileşimin sürekliliğinin sağlanmasında en iyi stratejiyi sunmak. 
Müşterinin ihtiyaçlarını dinlemek ve müşteri odaklı iyileştirmeler sağlanması için rapor sunmak.