Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Dijital pazar alanının firmalar açısından belki de en büyük katkısı gün geçtikçe potansiyel müşteri sayısındaki akıl almaz artıştır. Günümüzde internetsiz ve telefonsuz bir hayat hayal edemediğimizi düşünürsek, sanal pazar alanları gerçekten büyük bir önem taşıyor. Hem markaların müşteriyle birebir etkileşim halinde olmasını hem de müşterinin neleri sevip sevmediğini gözlemlemeye olanak sağlamasıyla geleneksel pazar alanının yerini alan sosyal pazar ölçülebilir bir meydan olmasıyla da firmaları kendine çekiyor.

Günümüzde işletme sahipleri tek tuşla hangi gönderilere ne kadar erişim olduğunu günü gününe hatta saati saatine ayrıntılı bir şekilde öğrenme olanağına sahip. Sosyal medya pazarlaması müşterilerin yaptığı geri dönüşler, yapılan kampanyalar ya da müşterinin kendi isteğiyle(viral reklam) reklam yapılabilmesiyle, markalar için düşük maliyetli ve pasif bir reklam alanı oluşturuyor.

Müşteri ile samimi bir iletişim imkânı sağlaması, hızlı, güvenilir, kolay ve verimli olması ile birlikte yapılan etkileşimler ile arama sıralarında daha üst sırada çıkmayı sağlamasıyla sosyal pazar firmaların büyüklüğüne bakılmaksızın vazgeçilmez nitelikte.